Denna sommar arrangerade Islam.nu ett första Muslim tech och AI Hachaton i temat ”Framtiden möter Traditionen” i samarbetet med Järvasystrarna och BLING i Stockholm. Väldigt lyckat event, och förhoppningen bland många är stor att fler event ska hållas runt om i landet!
En förmiddag fylld av föreläsningar för att inspirera och uppmuntra den muslimska gemenskapen att skapa innovativa verktyg och framtidens entreprenörer. Syftet var att samla muslimer till att göra något konstruktivt för muslimer inom AI. AI är nutiden och framtiden, och muslimer behöver ta plats och vara med och forma hur den används!
Lärdomar från föreläsningarna;
”En enkel lösning som fungerar är ofta mer värd än en storslagen idé som aldrig byggs.” från Abdullah Sueidis föreläsning
”Du behöver inte vara expert på tekniken. Du behöver vara expert på ett problem.” från Waqar Alis föreläsning
Järvasystrarna, som själva är en inspiration för den muslimska gemenskapen, organiserade och ordnade en lyckad dag för alla närvarande. Och de framförde tydligt sitt budskap till deltagarna:
”Vill inte bara se kvinnor i framtidens teknik – vi vill att de ska vara med och forma den.”
Efter den fina lunchen satte tävlingen igång; deltagarna fick ingå i grupp eller arbeta självständigt, syftet var att komma på affärsidéer och bygga dem. Till sitt förfogande fanns mentorer och tillgång att bygga dem i Loveable (svenskt AI-företag för att bygga webbappar och mjukvara i realtid).
När bröderna och systrarna arbetat fram sina idéer valdes sju finalister att presentera sina affärsidéer till en jury, och en vinnare korades; affärsidéen som framfördes av AI företaget Vecta. Idéen går ut på att bygga ett program som genomför internationell geopolitisk och ekonomisk analys med hjälp av AI. Detta underlättar för svenska företag som redan har investeringar eller vill investera i andra länder där det geopolitiska läget kan vara osäkert. Vinnaren fick 10.000 kronor i pris.
Abdallah Al-Suedi från Islam.nu berättar:
”Det var fantastiskt att se så många unga muslimer med så innovativa idéer och stark entreprenörsanda. Vi får hoppas att fler liknande events kan organiseras i framtiden.”
Har du en affärsidé eller brinner för entreprenörsskap, ta en titt på BLINGstartup eller håll utkik efter och delta i entreprenörsträffar och Hachatons!

